Uczniowie z koła astronomicznego na wykładach na UW

Cze 7, 2016 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

W ostatnim czasie grupa uczniów z koła astronomicznego dwukrotnie uczestniczyła w popularnonaukowych wykładach organizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłady są organizowane w ramach projektu Zapytaj fizyka  i wygłaszane przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki, cieszą się bardzo dużą popularnością. Z tego powodu z trudem znaleźliśmy miejsca siedzące w ogromnej auli wykładowej.

Pierwszy wykład, w którym uczestniczyliśmy, miał tytuł Einstein dla laików – 100 lat ogólnej teorii względności,  odbył się 14 kwietnia i wygłosił go zasłużony popularyzator i wybitny fizyk, profesor Andrzej Kajetan  Wróblewski. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił on najpierw szczególną, a potem ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Dowiedzieliśmy się, że rzeczywistość nie zawsze zgadza się z naszą intuicją, np. równoczesność zjawisk jest pojęciem względnym, czas i przestrzeń są ze sobą związane i tworzą tzw. czasoprzestrzeń, a znana nam siła grawitacji jest przejawem zakrzywienia czasoprzestrzeni. Dzięki swej teorii Einstein przewidział wiele wcześniej nieznanych zjawisk, które później zostały zaobserwowane. Okazuje się, że znany wszystkim GPS nie mógłby działać, gdyby nie uwzględniono wynikającej z ogólnej teorii względności zależności upływu czasu od grawitacji Ziemi. Bardzo podobała nam się puenta wykładu:  Konsekwencje teorii względności są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale są potwierdzone przez setki doświadczeń”

Drugi wykład był poświęcony największemu odkryciu fizyki ostatnich lat i nosił tytuł Fale grawitacyjne – historia i pierwsza detekcja. Został wygłoszony przez profesora fizyki Andrzeja Trautmana i profesora astronomii Tomasza Bulika. Z wykładu dowiedzieliśmy się, ze udana detekcja fal grawitacyjnych była poprzedzona prowadzonymi przez sto lat pracami teoretycznymi, w których brali udział także Polacy, w tym profesor Trautman. Fale grawitacyjne, które zaobserwowano w  ubiegłym roku powstały na skutek połączenia się dwóch czarnych dziur odległych od nas o około 1,2 miliarda lat świetlnych. Konsekwencje tego odkrycia będą na pewno ogromne, m.in. przewiduje się, że powstanie nowy dział astronomii, zostaną dokonane kolejne, nowe odkrycia, należy spodziewać się też rozwoju nauki i technologii.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]