Pan Prezydent i Pani Prezydentowa gośćmi honorowymi Dnia Polski

Kwi 26, 2016 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

Głównym wydarzeniem tegorocznego Dnia Polski było widowisko artystyczne Polska to wielka rzecz. Przygotowywało je 45 uczniów pod kierunkiem 7 nauczycieli. Największą nagrodą za cały trud była możliwość zaprezentowania go przed Panem Prezydentem Andrzejem Dudą, Panią Prezydentową i wieloma innymi wspaniałymi Gośćmi. Po finałowej piosence zaproszeni goście wstali z miejsc, by nagrodzić artystów deszczem braw.

Program artystyczny obejmował najważniejsze wydarzenia z historii Polski od chrztu do odzyskania niepodległości. W jego treści pojawiły się fragmenty dzieł literackich i muzycznych, elementy tańca i pantomimy. Nad scenografią i charakteryzacją pracowali wspólnie nauczyciele i uczniowie, korzystając z zasobów zaprzyjaźnionej wypożyczalni kostiumów. Zawarte w programie epizody z dziejów naszego kraju akcentowały jego wkład w budowanie i rozwój chrześcijańskiej Europy, pokazywały męstwo Polaków i piękno dziedzictwa kulturowego. Dla uczniów jest to wyjątkowa lekcja historii oparta na twórczości Długosza, Kochanowskiego, Jana III Sobieskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i Szopena.

Wspaniałym wprowadzeniem do części artystycznej było przemówienie Pana Prezydenta, który podkreślił wyjątkowość naszego polonijnego liceum i podziękował uczniom i ich rodzicom za to, że zachowali poczucie wspólnoty z ojczyzną, którą wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło, mając kilkanaście lat. Pan Prezydent odniósł się również do chrztu Polski:

„To wydarzenie ma dla mnie charakter symboliczny. Chciałbym, żebyście czuli, że  należycie do narodu, który ma 1050 lat historii swojej państwowości.”

Dla uczniów, którzy w przygotowanie spektaklu włożyli całe swoje serce, obecność Pana Prezydenta i Pani Prezydentowej to nie tylko wielkie wyróżnienie i nagroda. To przede wszystkim „obecność żywej historii”, której stają się częścią.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]