Spotkanie z metafizyką – wykład ks. dra Tomasza Dumy z KUL-u

Mar 5, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii

1 marca uczniowie naszego liceum wysłuchali wspaniałego wykładu ks. dra Tomasza Dumy na temat życia i działalności ojca profesora Mieczysława A. Krąpca. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał ogrom pracy filozofa i umiejętności docierania do studentów oraz wkład jaki włożył w rozwój myśli filozoficznej w Europie.

Uczniowie mieli też możliwość obejrzenia filmu biograficznego, w którym Ojciec Krąpiec odpowiada na szereg ważnych pytań dotyczących współczesnego człowieka i świata. Filozof bardzo mocno podkreślał wartość człowieka jako jedynej istoty posiadającej podmiotową świadomość poznania. Człowiek jako byt sam w sobie i dla siebie, może kochać jedynie drugi byt osobowy dla siebie samego, a nie dla innych celów. Według ojca Krąpca zachowanie wynikające z tej miłości jest dobre, gdyż nie wynika z drugorzędnych pobudek, a zmierza do dobra samego w sobie, jakim jest człowiek. Dlatego „człowieka w jego życiu osobowo-duchowym nie można podporządkować jakimkolwiek innym ludzkim działaniom czy to indywidualnym, czy też społecznym.”

Wykład ks. dra Tomasza Dumy zorganizowany został w ramach konkursu dotyczącego  życia, dorobku i działalności prof. Mieczysława A. Krąpca zorganizowanego przez fundację Deo et Patriae z Lublina, z którą nasza szkoła rozpoczęła współpracę.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]