Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Lut 21, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Organizatorzy obchodów z ONZ przypominają w tym roku o tym, jak ważne je
st czytanie książek – zarówno tych papierowych jak i elektronicznych.

Na świecie jest obecnie prawie siedem tysięcy języków. Zanikają one jednak bardzo szybko. – Lingwistyczna różnorodność jest zagrożona i ponad połowa z tych siedmiu tysięcy języków może zniknąć w ciągu kilku pokoleń – podkreśla Irina Bokova, szefowa agencji ONZ do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.

Hasło tegorocznych obchodów, to „Książki dla edukacji w języku ojczystym”. Eksperci podkreślają, że edukacja w językach narodowych ma kluczowe znaczenie, toteż niezbędne jest publikowanie w tych językach książek i podręczników – zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych.

W ramach obchodów, w Paryżu, w siedzibie UNESCO, odbędzie się specjalna konferencja poświęcona książkom.

ONZ przypomina, że na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 dzień lutego, bo upamiętnia on wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

 www.wp.pl

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]