Z Erasmusem+ w Budapeszcie

11 maja, 2017 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

Różne kultury – jedna tożsamość. Z Erasmusem+ w Budapeszcie.

Nasza szkoła dzięki Fundacji „Dla Polonii” uczestniczy w unijnym w programie Erasmus+. Program pod tytułem „Różne kultury – jedna tożsamość” ma służyć poszukiwaniu sposobów nauczania obcokrajowców języka polskiego oraz tworzeniu niezbędnych do tego środków dydaktycznych, przy jednoczesnym poznawaniu wspólnej  kultury i historii.

W ramach tych działań nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Wilna i Budapesztu. Jeden z paneli programu umożliwia integrację młodzieży ze wspomnianych szkół w trakcie wzajemnych wizyt.

W związku z tym, w dniach 21-27.04.2017 , na zaproszenie szkoły węgierskiej uczestniczyliśmy wraz z koleżankami i kolegami z Wilna w spotkaniu warsztatowym, które odbyło się w Budapeszcie.

Na miejscu zostaliśmy ciepło przyjęci w Domu Polskim prowadzonym przez polską parafię. Mieszkaliśmy tam i pracowaliśmy przez cały tydzień. Codziennie zwiedzaliśmy Budapeszt, poznając jego historię jak również historię Węgier.  Szczególnie interesowały nas fakty łączące trzy narody: węgierski, polski i litewski. W czasie zwiedzania pod opieką przewodnika oraz nauczycieli historii, geografii i WOS-u poznawaliśmy wkład Polaków w rozwój i historię Węgier. Po czym sami w czasie wieczornych warsztatów tworzyliśmy prezentacje multimedialne podsumowujące zdobytą wiedzę. W trakcie integracji uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku węgierskim oraz śpiewaliśmy piosenki po polsku, litewsku, węgiersku i rosyjsku. Była to świetna  i kształcąca zabawa.

W ramach programu  i przygotowanych dla nas lekcji historycznych zwiedziliśmy najważniejsze i najpiękniejsze turystyczne atrakcje Budapesztu.  Między innymi: Parlament, Wzgórze Gellerta, skąd  oglądaliśmy  nocną panoramę miasta, Bazylikę  św. Stefana, kąpieliska termalne Szechenyi, Plac Bohaterów, Królewski Zamek, kościół koronacyjny Matyas, Kaplicę Skalną, parcele  298, 300 i 301 cmentarza Újköztemető , na których znajdują się ofiary węgierskiej rewolucji 1956 roku.

Mieliśmy też okazję uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy pana Andrzeja Przewoźnika w Parku Męczenników Katynia, gdzie przybyliśmy na zaproszenie Samorządu Narodowości Polskiej  oraz Rzecznika Narodowości Polskiej Zgromadzenia Narodowego Węgier pani  Haliny Csúcs Lászlóné, z którą spotkaliśmy się parę dni później w  budynku Parlamentu.

Przedostatni dzień spędziliśmy na wycieczce po Zakolu Dunaju, gdzie poszukiwaliśmy początków węgierskiej państwowości i historycznych związków polsko-węgierskich w miejscowościach Szentendre, Wyszehrad i Esztergom.

W czasie całego pobytu zachwycaliśmy się urodą Budapesztu i jestem pewna, że każdy z nas zachował w swoim sercu masę wspomnień i wrażeń z tego pięknego miasta.

 Weronika Bogdanowicz.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]