Spotkanie z ks. abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim

Maj 30, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii

To było wydarzenie długo wyczekiwane przez społeczność szkolną Kolegium św. Stanisława Kostki.  W niedzielę 26 maja w sali kurialnej diecezji warszawsko-praskiej, gdzie zaprosił nas gościnnie jej gospodarz – ks. abp Henryk Hoser, odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i wychowawców naszego liceum z ks. abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim.  Było dla nas bardzo ważne, aby przedstawić  Księdzu Arcybiskupowi naszych uczniów – szczególnie, że w tym roku szkolnym ich większość stanowi młodzież polskiego pochodzenia z Ukrainy (ponad 40 uczniów), a wśród nich jest wielu diecezjan Księdza Arcybiskupa. Mieliśmy jednak nadzieję nie tylko na spotkanie z metropolitą lwowskim, ale także – ze świadkiem codziennego życia bł. Jana Pawła II i jego bliskim współpracownikiem. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki był bowiem sekretarzem Ojca Świętego od 1996 r. do jego śmierci.

W czasie spotkania, które poprowadzili uczniowie, zaprezentowaliśmy Gościowi historię i misję Szkoły, opowiedzieliśmy o programie nauki języka polskiego i poznania kultury ojczystej. Podzieliliśmy się też naszymi trudnościami, potrzebami i planami na przyszłość, związanymi z remontem docelowej siedziby Liceum. Szczególnym przeżyciem było słuchanie wspomnień ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego o codzienności Jana Pawła II, w których podkreślał samodyscyplinę, stawianie sobie wymagań przez Ojca Świętego oraz  jego wielkie staranie, aby dobrze wykorzystać każdą chwilę dnia. Była to rzadka okazja do słuchania bezpośredniego i tak bliskiego świadka życia Papieża.  Wielu z pełnych pogody anegdot nie słyszeliśmy nigdy dotąd.

Radosna i swobodna atmosfera udzieliła się wszystkim.  Gdy dołączył do nas Gospodarz miejsca – ks. abp Henryk Hoser, który spieszył się do nas prosto z Częstochowy, młodzież zaprezentowała poezję autorstwa Jana Pawła II oraz pieśń „Kwiaty Polskie”. Na pamiątkę spotkania wzajemnie obdarowaliśmy się upominkami.  Na ręce p. Dyrektor Ewy Petrykiewicz, ks. abp Mieczysław Mokrzycki przekazał specjalny medal oraz portret Jana Pawła II wykonany przez włoską artystkę. Kolegium wręczyło z kolei Gościowi i Gospodarzowi prace plastyczne naszych utalentowanych uczniów.

Na zakończenie spotkania obaj Księża Arcybiskupi  pobłogosławili społeczność szkolną i nasze plany na przyszłość. Z radością przyjęliśmy też. zaproszenie do Lwowa.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]