Pamiętaliśmy o Żołnierzach Wyklętych

Mar 3, 2012 Wpis dodany przez:     Kategoria: Archiwum, No_on_front_page

Od 2011 roku, dzień 1 marca jest ustanowiony przez Sejm Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nazwa ta określa żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Uczniowie i nauczyciele naszego Liceum Polonijnego pamiętali tego dnia o bohaterach przelewających krew w obronie Ojczyzny.

Pan Krzysztof Matecki, nauczyciel historii, przypomniał, kim byli „Żołnierze Wyklęci” i czemu tak długo milczała o nich Polska. Zapoznał również zebranych z ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zgodnie z tą ustawą dzień 1 marca jest świętem państwowym „w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” (Dziennik Ustaw Nr 32, poz. 160).

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia, w 1951 roku, wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Do naszej codziennej szkolnej modlitwy, o godzinie 12.25, tego dnia – w zadumie – dołączyliśmy „Wieczny odpoczynek” za dusze poległych.

 

Marlena Młynarczyk

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]