Wiemy jak działają sądy

Cze 29, 2015 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Bez kategorii

Grupa kilkunastu uczniów z klasy 2A i 2B naszego liceum w poniedziałek 22 czerwca udała się z wizytą do Sądu Okręgowego dla Warszawy. Oprócz zwiedzania zabytkowego gmachu sądu i poznania szczegółowych zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce, uczniowie mieli wyjątkową okazję, aby samodzielnie poprowadzić symulację prawdziwej rozprawy karnej.

W zwiedzaniu sądu uczestniczyli ci uczniowie, którzy wybrali rozszerzenie z przedmiotu wiedza o społeczeństwie (WOS). Specjalnie dla nich sędzia z XII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego dokładnie omówił prawa i obowiązki stron sporu w sądzie oraz sam przebieg rozprawy od strony proceduralnej. Następnie zaprosił naszą młodzież do uczestnictwa w zainscenizowanej rozprawie sądowej. Sam przyjął rolę głównego sędziego rozpatrującego sprawę, natomiast uczniowie otrzymali przygotowane na kartkach fragmenty akt sądowych z przykładowej sprawy karnej. W rolę prokuratora (oskarżyciela) wcieliła się Daryna, adwokatem (obrońcą) został Amal, natomiast dwojgiem oskarżonych byli Julia i Roman. W prawdziwej rozprawie sądowej są także powoływani świadkowie, których w tej sprawie zagrali: Angelina (jako koleżanka oskarżonej), Anna (jako przypadkowy świadek przestępstwa), Tatiana i Aleksander (jako dwójka policjantów, którzy zatrzymali oskarżonych), a także Włodzimierz (jako ekspert powołany przez sąd). Sędzia bardzo profesjonalnie i zgodnie z wszelkimi procedurami przeprowadził całą rozprawę. Rozpoczął od ustalenia tożsamości obecnych na sali podsądnych. Następnie prokurator odczytał akt oskarżenia. W dalszej kolejności odbyło się wysłuchanie wezwanych na rozprawę świadków, a w finale mogliśmy wysłuchać końcowej mowy adwokata i obojga oskarżonych. Całe szczęście, że w tej sprawie zapadł łagodny wyrok w zawieszeniu i kara grzywny. Zapewne stało się tak dzięki profesjonalnemu wcieleniu się naszych uczniów w otrzymane role w rozprawie sądowej oraz dobremu przygotowaniu z WOS-u.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]