Stawiamy na przedmioty ścisłe

Lis 7, 2015 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

Nasze polonijne liceum wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku pracy oraz indywidualnym wyborom uczniów, którzy coraz częściej stawiają na studia techniczne, takie jak budownictwo czy elektronika. By rozwijać zainteresowania przyszłych studentów politechniki i poszerzać ich wiedzę nauczyciele fizyki i chemii przygotowali cały blok wykładów, zajęć warsztatowych i laboratoryjnych prowadzonych w warunkach akademickich.

Poniżej przedstawiamy krótką relację z pracy koła fizyczno-astronomicznego z ostatniego tygodnia, który obfitował w ciekawe wydarzenia naukowe.

22  października nasi fizycy z klasy I i II odwiedzili Muzeum Techniki w Warszawie. Zapoznali się z bogatymi zbiorami tej placówki, z przewodnikiem zwiedzili salę poświęconą astronomii i astronautyce.  Tam poznali najpierw instrumenty, jakimi posługiwał się Mikołaj Kopernik, a następnie  historię lotów kosmicznych. Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się sala, w której można było samodzielnie wykonać  doświadczenia fizyczne z różnych działów fizyki, ale największym hitem okazała się wystawa poświęcona maszynom liczącym i komputerom, oraz pierwszym grom komputerowym. Każdy mógł spróbować swoich sił w kultowych grach komputerowych sprzed 20 i więcej lat. Grafika może uboższa niż w dzisiejszych, ale emocje wielkie!

23  października uczniowie klasy II i III uczęszczający na rozszerzone zajęcia z fizyki uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonywali eksperymenty na równi pochyłej, analizowali ruch jednostajnie przyspieszony oraz wyznaczali moment bezwładności walca pełnego i wydrążonego. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Wydziału Fizyki UW, ale wszystkie doświadczenia i pomiary uczniowie wykonywali samodzielnie używając profesjonalnego sprzętu pomiarowego np. fotokomórek sprzężonych z zegarem i bardzo dokładnej wagi numerycznej i suwmiarek. Klasa III wyznaczyła równanie ruchu, używając komputera.  Dzięki temu niepewności pomiarów były bardzo małe i wyniki eksperymentu bardzo dobrze zgodziły się z wielkościami wyliczonymi na drodze teoretycznych rozważań.

26 października  grupa uczniów z koła astronomicznego uczestniczyła w pularnonaukowym wykładzie „Królestwo galaktyk” w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika – naukowej placówce Polskiej Akademii Nauk. Prowadzący wykład dr Stanisław Bajtlik,  jeden z najlepszych popularyzatorów astronomii w Warszawie mówił w bardzo ciekawy sposób, zaprezentował wiele pięknych zdjęć galaktyk i ciekawych symulacji komputerowych.  Wykład bardzo zainteresował naszych młodych astronomów, dlatego po jego zakończeniu zadawali prowadzącemu pytania, na które astronom bardzo chętnie odpowiadał.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]