Zakończenie roku szkolnego maturzystów okazją do podsumowań.

maj 8, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii, Galeria, Wydarzenia szkolne

Uczniowie klas trzecich uroczyście zakończyli edukację w liceum. W intencji maturzystów odprawiona została Msza Św. w kościele św. Katarzyny na Służewcu, gdzie od wielu lat gości nas ksiądz prałat Józef Maj. Po skończonej Eucharystii trzecioklasiści zawierzyli swoje egzaminy maturalne i całą przyszłość Maryi. Pani Dyrektor Ewa Petrykiewicz wręczyła świadectwa z wyróżnieniem trojgu uczniom: Hani Borysewicz, Mikołajowi Klemejce i Andrzejowi Strohuszowi. Oprócz świadectw szkolnych wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające zdanie wewnątrzszkolnej matury z religii. Na duże uznanie zasługują zagadnienia podejmowane w pracach maturalnych. Ich autorzy musieli zmierzyć się z problemami filozoficznymi, teologicznymi, etycznymi, nie zabrakło również kwestii z zakresu historii Kościoła czy religioznawstwa.

Druga cześć uroczystości odbyła się w murach szkoły. Uczniowie klas II przygotowali program artystyczny będący formą tradycyjnego pożegnania maturzystów. Młodsi koledzy przypomnieli absolwentom, w sposób momentami bardzo żartobliwy, okres spędzony w szkole i internacie. Obok wspomnień były też życzenia i zobowiązania do utrzymania wartości nabytych i rozwiniętych podczas trzyletniej edukacji. Maturzyści podziękowali swoim nauczycielom, wychowawcom i kolegom. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowane zostały do Pań wychowawczyń: Pani Darii Rybickiej i Pani Marleny Młynarczyk. Uroczystość swoją obecnością uświetniła Pani Barbara Czartoryska, która podobnie jak podczas swoich poprzednich wizyt, ze szczególnym sentymentem odniosła się do młodych Polaków kończących edukację w kraju swoich przodków, do którego powrócili, by móc rozwijać się w atmosferze wartości patriotycznych i chrześcijańskich, od dziecka wpajanych im w rodzinnych domach. Pani Czartoryska ufundowała również nagrody dla uczniów z najlepszymi wynikami w nauce.

Warto zwrócić uwagę, że tegoroczni absolwenci naszego polonijnego liceum to młodzież przybyła aż z 7 krajów: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Kazachstanu , Litwy i Polski. W Liceum św. Stanisława Kostki zdobywali potrzebną im wiedzę, by móc rozwijać ją dalej na uczelniach wyższych. Wśród ich planów są takie kierunki jak medycyna, prawo, kierunki przygotowujące do pracy w dyplomacji, filologie oraz kierunki ekonomiczne i techniczne.

Każde pożegnanie maturzystów to dobra okazja do podsumowań. Od roku 2003 nasze liceum ukończyło, zdając państwowe egzaminy maturalne, 72 uczniów z polskimi korzeniami pochodzących z 10 krajów: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Litwy, Austrii: Obecnie kształcą się oni na takich kierunkach jak prawo (kierunek bardzo często wybierany przez naszych absolwentów), medycyna, ekonomia informatyka, technologia chemiczna, budownictwo, stosunki międzynarodowe, filologia polska i rosyjska, wychowanie fizyczne. Pierwsi maturzyści podjęli już pracę, wybierając przede wszystkim lokalny rynek warszawski, który w porównaniu z możliwościami w krajach wschodnich stwarza dużo większe możliwości.

Powrót do Polski i ukończenie szkoły z polską maturą to dla uczniów polonijnego liceum ważny etap w ich życiu, będący urzeczywistnieniem się ich osobistych marzeń, a także pragnień ich rodziców i dziadków. Polska szkoła otwarta na polską młodzież z całego świata  to ważne zadanie dla systemu szkolnictwa w naszym kraju. Jest to również myśl przewodnia dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców liceum pod patronatem św. Stanisława Kostki, wspieranego przez fundację „Dla Polonii” oraz inne instytucje państwowe i prywatne. Warto szczególnie podkreślić wkład osób publicznych od wielu lat wspierających polonijną działalność szkoły oraz setek prywatnych darczyńców z całej Polski.

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]