Zajęcia z dr. Michałem Nowakiem z IPN

Mar 9, 2018 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

Ból spędza sen z oczu, mózg szarpie i siły,

czy sny niespełnione powstaną z mogiły,

czy drogiej idei dni wstaną mocarne.

Wierzę – nie pójdą, sny wstaną, syn zastąpi ojca.

Wierzę bardziej niż kiedykolwiek,

że Chrystus zwycięży, Polska niepodległość odzyska,

a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.

(płk. Łukasz Ciepliński )

Nasza młodzież uczestniczyła w dniu pełnym wrażeń historycznych. Gościliśmy pośród naszej społeczności archeologa i historyka z Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Michała Nowaka. Spotkanie dotyczyło ofiar stalinowskiego terroru w Polsce w latach 1944-56. Najważniejszym celem było zapoznanie młodzieży z polskim podziemiem niepodległościowym, jego ofiarami – sylwetkami żołnierzy niezłomnych, którzy w bohaterski sposób podjęli się walki z systemem, walki o wolną Polskę, której nie było. Zależy nam na zachowaniu pamięci o tych, którzy poddani najtrudniejszej próbie nie złożyli broni, a także na przekazywaniu tej pamięci następnym pokoleniom. Doktor Michał Nowak bierze udział w ekshumacjach Niezłomnych w wielu miejscach w Polsce pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka. Grupa uczestniczyła również w prelekcji na Cmentarzu Wojskowym warszawskich Powązek, na tzw. kwaterze ” Ł”. Uczniowie przygotowali również wiadomości dotyczące powstania styczniowego, bitwy warszawskiej, kampanii wrześniowej oraz powstania warszawskiego. Każda pogadanka była przy mogiłach poległych żołnierzy, którzy zginęli w trakcie tych wydarzeń, o których młodzież referowała. Na mogiłach przypinaliśmy symboliczne wstążki biało-czerwone. Jedna z uczennic poprowadziła modlitwę za dusze zmarłych. To był bardzo polski dzień, z polską tragiczną historią, która jednakoż doprowadziła do niepodległości naszego kraju. Chwała Bohaterom!

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]