Wykład na temat historii Związku Strzeleckiego

Mar 13, 2014 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Bez kategorii
6 marca w siedzibie Związku Strzeleckiego Oddziału w Warszawie uczniowie naszego liceum wysłuchali wykładu dotyczącego historii ruchu strzeleckiego w Polsce. Prowadzący spotkanie nawiązał do przedwojennej tradycji ,,Związku Strzeleckiego”, oraz organizacji ,,Orląt”. Jedna jak i druga organizacja w swoim założeniu kładła główny nacisk na patriotyczne wychowanie młodzieży. Koncentrowano się na młodzieży robotniczej, rzemieślniczej i wiejskiej, często z rodzin ubogich. Zajmowano się też młodzieżą trudną, dając im szansę na rozwój moralny i edukacyjny. Zwrócono uwagę na to, jak młodzi ludzie z tych organizacji wypełnili obowiązek patriotyczny wobec Ojczyzny w czasie wojny, płacąc niejednokrotnie najwyższą cenę swojego życia. Członkowie tych organizacji brali czynny udział w walce i konspiracji we wrześniu 1939 roku jak i podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Ruch strzelecki odrodził się na nowo po 1989 roku, a jedną z jego sekcji jest Związek Strzelecki Oddziału Warszawa, który współpracuje z PSWW Haller. 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]