Szkoła talentów

Lip 3, 2015 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Bez kategorii

Szkoła talentów

Rok szkolny 2014/2015 należał niewątpliwie do bardzo udanych. Świadczą o tym nie tylko wysokie wyniki w nauce i konkursach, ale też liczne działania, które dawały możliwość wszechstronnego rozwoju naszym uczniom i wpływały na „wykuwanie” ich talentów. Przedstawiamy krótkie podsumowanie tego, co wydarzyło się w minionym roku szkolnym.

Konkursy i osiągnięcia:

Największym tegorocznym sukcesem jest zajęcie przez uczennicę klasy Ib Elę Basową I miejsca w konkursie geologiczno-filmowym „Młodzi o łupkach” organizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny i Fundację „Instytut Innowacji”. Ela napisała scenariusz filmu Gdyby stał się cud, który został nakręcony przez profesjonalną ekipę filmową. Cześć materiału była zrealizowana na terenie naszej szkoły i internatu, a główne role odegrali sami uczniowie. Premiera filmu miała miejsce w kinie „Wisła”.

Inessa Ghazanchyan i Ali Musabekow zakwalifikowali się do II etapu (uniwersyteckiego) Konkursu Języka Angielskiego Gifted & Talented na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

W XXX Ogólnopolskim konkursie recytatorskim poezji i prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza „Puszkiniana” mieliśmy aż pięciu laureatów: Marina Klimowicz (I miejsce), Artiom Żurakowski (II miejsce), Grzegorz Wołoch (IV miejsce), Robert Zalikhow (V miejsce), Anastazja Horin (8 miejsce)

Robert Zalikhow zajął 4. miejsce w konkursie na referat z zakresu astronomii i astronautyki podczas Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego i jako jeden z laureatów wziął udział w XLI Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym im. Prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu

Robert Zalikhov i Gafur Sułtanow zostali finalistami tegorocznej edycji Kosmicznego Konkursu Helios organizowanego przez WCIES. W ostatecznej klasyfikacji Robert zdobył 3 miejsce, a Gafur wyróżnienie.

Wśród konkursów wewnątrzszkolnych największą wagę mają dwa konkursy: Wybitne postacie w historii Polski i Przyrodnik roku. Pierwszy wymaga od uczniów bardzo dobrej znajomości historii Polski i biografii wybranej postaci, drugi jest egzaminem z zaawansowanej wiedzy z czterech przedmiotów: fizyki, geografii, biologii i chemii. W konkursie Wybitne postacie w historii Polski I miejsce zajął Mirosław Żyliński z prezentacją ukazującą losy swojej rodziny z okresu II wojny światowej i po niej. Przyrodnikami roku 2015 zostali Paweł Wasko i Witek Kołotyło (obaj z klasy IIb).

Przez cały rok szkolny Inessa Ghazanchyan (uczennica klasy IIa) otrzymywała stypendium Prezesa Rady Ministrów, które zdobyła dzięki rekordowej średniej ocen 5,81. Na pobicie tego rekordu nie musieliśmy długo czekać, udało się to Eli Basowej ze średnią 5,93.

Średnia ocen wszystkich uczniów w szkole wyniosła 4,26, aż 33 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.

W tegorocznym rankingu liceów warszawskich tworzonym przez „Perspektywy” zajęliśmy 44 miejsce i zdobyliśmy znak jakości i tytuł „Brązowej szkoły 2015”.

Wykłady i zajęcia na uczelniach wyższych

Cykl wykładów i zajęcia laboratoryjne na Wydziałach Chemii i Fizyki  Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego w ramach XII Festiwalu Nauki (energetyka, fotonika)

Wykłady w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (pulsacje gwiazd i astrosejsmologia)

Wykłady z zakresu neurochirurgii, onkologii i dietetyki na Politechnice Warszawskiej w ramach Festiwalu Nauki „Skołowany Weekend”

Zajęcia w Laboratorium Genetyki Roślin na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w ramach „Dni SGGW” (zapoznanie uczniów ze sprzętem i wybranymi technikami badań materiału biologicznego pod kątem biologii molekularnej i biotechnologii)

Warsztaty literackie organizowane przez Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (świat przedstawiony dzieła   literackiego, warsztat pisarza)

Wyjścia do muzeów, ośrodków kultury i  instytucji państwowych, wycieczki

Zwiedzanie Muzeum Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego

Wyjście do Filharmonii Narodowej

Zwiedzanie budynku Sejmu RP, Centrum Nauki Kopernik i Stadionu Narodowego

Wyjście do Sądu Okręgowego dla Warszawy (wykład sędziego z XII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego, inscenizacja rozprawy sądowej)

Warsztaty Filmowe w Muzeum Geologicznym

Akademia „Bezpieczny start” (zajęcia wspierające start w samodzielne życie i odnalezienie się na rynku pracy)

Zwiedzanie i zajęcia edukacyjne w Pałacu w Wilanowie i Łazienkach Królewskich (sztuka barokowa, sztuka klasycystyczna, działalność teatru dworskiego, Koncerty Chopinowskie)

Wycieczka do Torunia zorganizowana przez Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego (zwiedzanie miasta, wizyta na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii)

Wycieczka do Krakowa (zwiedzanie miasta i hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu)

Wycieczka do Krynicy-Zdroju połączona z warsztatami w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym zorganizowana przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii

Obóz narciarski w Piwnicznej-Zdroju zorganizowany przez Fundację „Instytut Innowacji” (kursy fotografii i pisania ikon)

Wyjazd na XIX Spotkanie Młodych „Lednica 2000”

Apele i inne wydarzenia ogólnoszkolne

Uroczystość Patrona Szkoły św. Stanisława Kostki: Msza Święta, adoracja relikwii, program artystyczny pt. Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele.

Dzień Papieski

Spotkanie opłatkowe z programem poetycko-muzycznym Święta noc tradycyjnie i współcześnie.

Apele okolicznościowe: rocznica wprowadzenia stanu wojennego, apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, apel upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofę smoleńską, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, apel z okazji Dnia Niepodległości

Dzień Języków Obcych i Dzień Wielu Kultur (wydarzenie ukazujące wielokulturowy charakter naszej polonijnej szkoły)

Pożegnanie maturzystów

Nabożeństwo ekumeniczne o pokój na Ukrainie w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego

Adwentowy i Wielkopostny Dzień Skupienia: w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich i w kościele OO. Palotynów przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie

Zakończenie roku szkolnego z programem poetyckim opartym na poezji Józefa Barana Uśmiech dla Pana Boga i koncertem chóru szkolnego

Rozwijanie zainteresowań i pasji, wolontariat

Szkolna Sekcja Polskiego Systemu Walki Wręcz „Haller”

Szkolny Klub Jeździecki (jeździectwo połączone z opieką nad końmi)

Koło dziennikarskie (wydawanie biuletynu)

Zajęcia z rysunku i malarstwa (stała wystawa prac uczniów)

Schola szkolna i zespół wokalny

Koła zainteresowań: chemiczne, astronomiczne, geograficzno-krajoznawcze, filmowe, sportowe

Wolontariat w Domu Dziecka nr 12 przy ul. Tarczyńskiej w Warszawie (pomoc w odrabianiu lekcji, wspólna zabawa z dziećmi, organizacja uroczystości)

Wolontariat w Fundacji „Dla Polonii” (zaangażowanie w działania wspierające szkołę)

W podsumowaniu roku szkolnego 2014/2015 należy podkreślić, że bogactwo i różnorodność powyższego zestawienia są wynikiem stałego wsparcia, którego udziela naszemu liceum Fundacja „Dla Polonii”, pozyskując konieczne środki finansowe lub nawiązując kontakty z instytucjami i osobami wpływającymi na ciągły rozwój uczniów.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]