Wizyta w Muzeum Wojska Polskiego

Cze 10, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii, Wydarzenia szkolne

Zobaczyć prawdziwego ułana, z szablą i ostrogami, to rzadka okazja w dzisiejszych czasach. Naszym uczniom udało się zobaczyć nie jednego, lecz kilkunastu ułanów z pułków z całej Polski, którzy – podobnie jak reprezentacja Kolegium św. Stanisława Kostki – zostali zaproszeni na promocję reprintu „Księgi Jazdy Polskiej”. Spotkanie odbyło się we wtorek 4 czerwca w namiocie wystawowym na terenie Muzeum Wojska Polskiego, a jego organizatorem było Stowarzyszenie XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich.

„Księga Jazdy Polskiej” została wydana w 1938 r. pod patronatem honorowym Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Wydawnictwo było pomyślane jako upamiętnienie blisko tysiącletniej tradycji polskiej kawalerii i hołd złożony pokoleniom kawalerzystów oddających życie za Ojczyznę. Wśród autorów tekstów przewijają się nazwiska oficerów którzy swą praca i służbą pozostawili trwały ślad w dziejach polskiego oręża i polskiej literatury –jak choćby Bolesław Wieniawa Długoszowski.  Do zilustrowania Księgi użyczyli swych dzieł m.in. Michał Bylina, Juliusz Kossak, Stanisław Haykowski. W tym roku ukazał się reprint tego dzieła, które uchodziło za jedną z najpiękniej wydanych książek dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.

W czasie spotkania wysłuchaliśmy prelekcji  prof. Janusza Odziemkowskiego z  UKSW o przedwojennym wydaniu „Księgi Jazdy Polskiej”  oraz prelekcji dr Zbigniewa Dunina Wilczyńskiego z Muzeum WP o gen. Bolesławie Wieniawa-Długoszowskim. W czasie oficjalnej części spotkania organizatorzy wręczyli przedstawicielom każdej z 19 bibliotek publicznych w Warszawie dar: po jednym egzemplarzu Księgi Jazdy Polskiej. Uroczystość zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu barda – p. Andrzeja Kołakowskiego.

 Jako, że delegację Liceum Polonijnego stanowili niemal wyłącznie panowie, atrakcją okazało się towarzyszące promocji reprintu zwiedzanie ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego: czołgów, samolotów, wozów pancernych. Nasza reprezentacja w męskim składzie została też zaproszona przez wspomnianych już ułanów do udziału w grupach rekonstrukcyjnych. Jest zatem nadzieja, że już niedługo i naszych uczniów zobaczymy w pięknych mundurach.

 

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]