Dzień Wielu Kultur

Kwi 24, 2014 Wpis dodany przez:     Kategoria: Koło dziennikarskie, No_on_front_page

Dzień Wielu Kultur

Nie każdy ma szansę brać udział w święcie, które gromadzi w jednym miejscu i w jednym czasie kilka wschodnich kultur, które przeplatają się wybuchając swoimi narodowymi piosenkami, tańcami, barwami… Takie święto odbyło się 26 marca w Kolegium św. Stanisława Kostki. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia swojego kraju i narodu – nie tylko wobec szkolnej społeczności, lecz i dla uczniów innych polskich szkół. Dzień Wielu Kultur odwiedzili również Dobroczyńcy i Przyjaciele naszego liceum.

To wielkie szkolne święto, które trwało około 6 godzin, było podzielone na 2 części.  Pierwsza z nich przeznaczona była tylko dla uczniów liceum i nauczycieli, w drugiej – wybrane elementu programu zostały przedstawione  gościom. Reprezentanci każdej z nacji po kolei prezentowali swoją kulturę i duch swego narodu. Mówiąc szczerze, dla wielu było zaskoczeniem, ile utalentowanej młodzieży uczy się u nas w szkole. Ci, o których jeszcze wczoraj nikt prawie  nic nie wiedział, dziś stali gwiazdami szkoły. Najbardziej wyraziście pokazały się: Kazachstan, Uzbekistan i Mołdawia. Nawet po kilku dniach od Dnia Wielu Kultur można było usłyszeć, jak uczniowie mówią o ich występach z zachwytem. Przedstawiciele tych krajów  byli nagrodzeni najgłośniejszymi owacjami. Gwoździem programu ekipy Kazachstanu stał się narodowy taniec w wykonaniu Wiolety, Iwana, i Rustama. Widownia poderwała się z miejsc, aby lepiej widzieć!

Kazachstan otworzył dla nas jeszcze jeden śpiewający talent – Marię Gordyjewą. Krótkie scenki teatralne w wykonaniu chłopców z Uzbekistanu nie tylko pozwoliły usłyszeć ciekawie brzmiący język, ale zobaczyć tradycje tego państwa, a także była to fajna rozrywka Przedstawiciele Ukrainy z kolei jeszcze raz udowodnili, że śpiewać w tym kraju umieją i lubią. Zaś po prezentacji Armieni i Gruzji nie tylko ja zapragnęłam odwiedzić te kraje…

Po zakończeniu części artystycznej mieliśmy czas porozmawiać przy słodkim poczęstunku i podzielić się wrażeniami. Goście nie byli rozczarowani. Mówili, że prezentacje bardzo im się podobały, szczególnie te krajów azjatyckich, bo niewiele o ich kulturze wiedzieli.

Wspomnienia i wrażenia z tego dnia zostaną  się nie tylko na zdjęciach, video i wpisach na stronie internetowej Szkoły, lecz także w sercach każdego uczestnika uroczystości. Bo był to nie po tylko Dzień Wielu Kultur – to było święto przyjaźni.

Daryna Panczuk, Ukraina

Moim bohaterem Dnia Wielu Kultur był Ali Mussabekow z Uzbekistanu. Oprócz talentu aktorskiego, który ujawnił się w czasie odgrywania komediowych scenek z targu uzbeckiego,  Ali pokazał też, że naprawdę dobrze śpiewa. Jego występ zachwycił widownię. Jak mówi sam Ali dla niego ten występ nie jest był pierwszy. Zamierza też rozwijać ten talent nadal.

Kiedy zapytałem Alego, co sądzi o występach zespołów innych krajów, powiedział że szczególnie spodobała mu się inscenizacja przygotowana przez uczniów z Mołdawii.

Na koniec wywiadu Ali zapewnił że to nie będzie ostatni występ ekipy z Uzbekistanu: „Już zaczynamy myśleć o tworzeniu następnych scenek  i pokazów”. Potem Ali życzył uczestnikom kolejnych Dni Wielu Kultur powodzenia i nowych wspaniałych pomysłów.

 

Stepan Kulapun, Ukraina

 

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]