Demokracja według Jana Pawła II

Cze 5, 2019 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

W tym roku obchodzimy 40-lecie pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II oraz 30-lecie odzyskania wolności, a także 20. rocznicę przemówienia Jana Pawła II w Parlamencie RP. Wszystkie te wydarzenia przyczyniły się do wypracowania polskiego modelu obecności Kościoła w sferze publicznej. W ramach tych ważnych rocznic Sekretariat Episkopatu Polski zorganizował dwudniową konferencję, w której przedstawiciele naszej szkoły mieli zaszczyt brać udział.

Pierwszy dzień przebiegał w towarzystwie wielu dziennikarzy i świateł kamer, byliśmy świadkami wspomnień wyjątkowych gości – kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego, osobistego sekretarza papieża; kardynała Kazimierza Nycza – Metropolity Warszawskiego oraz Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu RP. Wśród prelegentów byli także: wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz premier Hanna Suchocka, byłej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Głównym tematem dyskusji i wykładów była postać Jana Pawła II oraz wpływ jego nauki na cały świat, szczególnie na państwa bloku wschodniego. Dr Andrzej Grajewski, historyk, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” w swoim wykładzie poruszył problem misji Jana Pawła II i jego wielkiego przesłania, jakie przekazał podczas swojego pontyfikatu Polsce i całemu światu.

Interesującym panelem dyskusyjnym konferencji była wymiana wspomnień i refleksji duchownych z Litwy, Ukrainy i Słowacji, dotyczących roli papieża Polaka w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejnym etapem spotkania była debata oksfordzka przeprowadzona przez drużyny uczelni SGH i UW pt. „Rozwój oznacza poszerzenie ludzkiej wolności”. Strony propozycji i opozycji przedstawiły swoje argumentacje, pytania, kontrargumentacje, a wszystko wokół zagadnień ludzkiej wolności, jej rozwoju i ograniczeń. Debata była bardzo zacięta i niezwykle interesująca.

Drugiego dnia odbyły się bardzo ciekawe wykłady na temat relacji Kościoła z państwem, demokracji i wizji Europy według Jana Pawła. Wykłady poprowadzili wybitni profesorowie, wśród nich gość specjalny – profesor Joseph Weiler ze Stanów Zjednoczonych, który jest judaistą. W drugiej połowie dnia zorganizowano zajęcia dla młodzieży. „Niepodległość i patriotyzm dziś: czego uczy nas Jan Paweł II?” – to temat wiodący warsztatów, które poprowadził Przemysław Fenrych, były działacz „Solidarności”. Na podstawie gry „Wypłyń na głębię!” uczestnicy poznali zasady demokracji, komunikacji i współpracy.

Ta konferencja, pokazała młodzieży, co trzeba robić w przyszłości, na jakich zasadach musi kształtować się świat współczesny, jak działać, aby wydarzenia „zimnej wojny” już nigdy więcej nie powtórzyły się. Konferencja ta uzmysłowiła nam, jak bardzo należy wzorować się na nauce Jana Pawła II i działać według jego zasad, a wówczas dobro, miłość i prawda zawsze zwyciężą.

[Dana Kuszel]

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]