Wykłady w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika

Paź 26, 2014 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Bez kategorii

Dnia 20 października 2014 w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk odbył się wykład zatytułowany „Pulsacje gwiazd i astrosejsmologia”, w którym uczestniczyli uczniowie z koła astronomicznego z naszej szkoły. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że astrosejsmologia to dziedzina zajmująca się badaniem budowy wewnętrznej gwiazd  poprzez obserwację pulsacji czyli drgań  ich powierzchni. Prowadzący wykład astronom Aleksiej Pamiatnych zapoznał słuchaczy z obserwacjami gwiazd pulsujących, które zostały wykonane przez satelity należące do różnych krajów, m.in. do Polski.  Wykładowca opowiedział o różnych typach pulsacji gwiazd i zjawiskach, które im towarzyszą. Przedstawił wiele bardzo ciekawych symulacji komputerowych.  Wykład bardzo zainteresował naszych młodych astronomów, dlatego po jego zakończeniu zadawali prowadzącemu wiele pytań, na które uczony bardzo chętnie odpowiadał.  Na koniec zgodził się też na wspólną fotografię. [pani Anna Chołoniewska, opiekun koła astronomicznego]

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]