Sobotnie wyjście do seminarium

Sty 28, 2020 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności

W ramach organizowanych przedstawień teatralnych z udziałem kleryków Warszawskiego Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w sobotnie popołudnie wybraliśmy się wraz z uczniami naszego Liceum na sztukę zatytułowaną „Piątka”. Jest to historia pięciu chłopców, którzy decyzją papieża Jana Pawła II w 1999 roku zostali uznani za męczenników i beatyfikowani.

Historia pięciu młodych chłopaków z początku wygląda jak historia każdego przeciętnego nastolatka – nauka, marzenia, gra w piłkę, gra na fortepianie. Codzienne, zwykłe przyjaźnie i mijające beztrosko dni młodości. Aż do czasu, czyli do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Wtedy to, wychowankowie salezjańskiego oratorium w Poznaniu: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy i Edward Klinik postanawiają, że nie mogą patrzeć bezczynnie na los ojczyzny pod natarciem wroga i postanawiają zaangażować się w konspiracyjną działalność na rzecz Państwa Podziemnego. Włączają się w roznoszenie ulotek i rozwieszanie plakatów przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. Złapani przez Niemców, osadzeni w więzieniu i torturowani, nie tracą wiary w Boga ani ducha walki, ale do końca są świadectwem męstwa, walki o honor Ojczyzny oraz zaufania, iż ludzki los należy do Boga, a każdy, kto się Mu powierza – zazna pocieszenia i pokoju serca.

Skazani na śmierć 24 sierpnia 1942 r. w swych ostatnich listach do rodziny piszą słowa pełne ciepła, pokoju i radości z dobrze przeżytego choć jakże krótkiego czasu bycia na tym świecie. Mając to szczęście, aby móc skorzystać z Sakramentu Pokuty i przyjąć komunię świętą, odchodzą pogodzeni z wyrokiem sądu, wiedząc, że czeka na ich spotkanie z ukochanym Ojcem w Niebie.

Sztuka, choć należy do przedstawień amatorskich, zachwyca doprecyzowaniem detali i rzetelnością przygotowania. Klerycy, którzy wszakże nie są absolwentami szkoły teatralnej, na scenicznych deskach radzą sobie wyśmienicie.

Postawa poznańskiej „Piątki” jest wzorem męstwa i determinacji do walki o honor i ojczyznę. Młodemu pokoleniu daje szansę na chwilę refleksji i docenienia czasu pokoju, za który niegdyś młodzież przelewała krew.

Korzystając z okazji, nasza grupa miała szansę nie tylko zapoznać się z historią polskich męczenników, ale również zwiedzić i poznać „od kuchni” mury warszawskiego seminarium. Diakon Łukasz, który w naszym liceum uczy matematyki, oprowadził nas po korytarzach i salach gmachu przy Krakowskim Przedmieściu, w którym młodzi mężczyźni zgłębiają swoje powołanie, pobierają nauki z tytułu studiów wyższych na kierunku teologii oraz kształcą się na przyszłych kapłanów. Refektarz (czyli stołówka), sala wykładowa, seminaryjna kaplica a nawet siłownia – to pomieszczenia, które mogliśmy zobaczyć podczas zwiedzenia. Na koniec, udało nam się również zajrzeć do pokoju kleryka, gdzie poza łóżkiem, stołem i regałem z książkami i notatkami, nie znajdziemy zbyt wiele dodatkowych rzeczy. Kto wie, może któryś z naszych uczniów, po maturze usłyszy Boże wezwanie i podąży właśnie tym śladem?

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]