Rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

lt. 1, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii

1 lutego przypada pierwsza rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej, poetki, laureatki Nagrody Nobla.

„Śmierć Wisławy Szymborskiej – noblistki, to poważna strata. Rzeczywiście dała nam ona wspaniałą poezję, a tłumaczenie jej było – jak niektórzy mawiają – szlifowaniem diamentów. Była oszczędna w słowach i posługiwała się wspaniałym językiem. Była prawie niewidoczna w życiu. To ciepła i skromna osoba” – mówił tuż po śmierci Wisławy Szymborskiej bp Tadeusz Pieronek.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa, gdzie Wisława chodziła do szkoły powszechnej, a także do Gimnazjum Sióstr Urszulanek. W czasie okupacji, w 1941 roku zdała maturę na tajnych kompletach. Po wojnie rozpoczęła studia polonistyczne, a rok później socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które porzuciła dla pracy zarobkowej w redakcjach czasopism kulturalnych.

Od 1953 r. do 1968 r. Szymborska była kierownikiem działu poezji w krakowskim „Życiu Literackim”. Także w „Życiu Literackim” Szymborska zaczęła publikować cykl felietonów „Lektury nadobowiązkowe”, który ogłaszała tam od roku 1967 do 1981, potem ukazywały się one w „Piśmie”, „Odrze” a od 1993 w „Gazecie Wyborczej”. Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem „Szukam słowa”, opublikowanym w dodatku pt. „Walka” do „Dziennika Polskiego”. Szymborska opublikowała około 350 wierszy. Jest autorką kilku tomików m.in.: „Sól” (1962), „Sto pociech” (1967), „Wszelki wypadek” (1972), „Wielka liczba” (1976), „Ludzie na moście” (1986), „Koniec i początek” (1993), „Chwila” (2002), „Dwukropek” (2005) i „Tutaj” (2008).

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego w „uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej”.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie, miała 89 lat. Noblistka została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w rodzinnym grobowcu, w której spoczywają jej rodzice i siostra.

MM

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]