Święto patrona szkoły

Paź 14, 2012 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii, Galeria, Wydarzenia szkolne

18. września, co roku, jest dla naszej szkoły datą szczególną. Tego dnia Kolegium św. Stanisława Kostki obchodzi święto swojego patrona.

W tym roku uroczystość miała swój początek o godzinie 9.00, gdyż właśnie wtedy w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się Msza św. z udziałem całej społeczności szkolnej. Służbę liturgiczną pełniło kilku uczniów ze szkoły, a pieśni wykonywał chór licealistów. Po zakończonej liturgii był czas na adorację relikwii św. Stanisława Kostki. Wszyscy chętni mogli ucałować złoty relikwiarz z fragmentem kości naszego patrona.

Około godziny 10.00 gimnazjaliści zaprezentowali spektakl, będący kompozycją scen z życia św. Stanisława Kostki, pieśni i modlitw. Uczniowie Liceum Polonijnego, którzy chodzą do klasy drugiej i trzeciej po części artystycznej wrócili do internatu. Z kolei uczniowie klasy pierwszej – tak jak gimnazjaliści – wzięli udział w grach przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II dotyczących patrona. Licealiści i gimnazjaliści, podzieleni na grupy, rywalizowali ze sobą. Aby wygrać, należało się wykazać różnymi umiejętnościami, między innymi wiedzą o św. Stanisławie Kostce. Po zaciętych zmaganiach zwycięzcami zostali uczniowie gimnazjum.

O godzinie 14.00 dla uczniów starszych klas liceum została przygotowana gra miejska „Podróż św. Stanisława do Rzymu”. Uczniowie, podzieleni na trzyosobowe zespoły mieli do pokonania trasę złożoną z siedmiu punktów. Ponieważ Stanisław Kostka podróżował bez pomocy GPS a nawet mapy, musiał znakomicie orientować się w terenie, słuchać wskazówek miejscowych osób i być bardzo spostrzegawczy. Zadanie, które postawiono przed uczniami było bardzo podobne: musieli przejść dość długą trasę bez mapy i kompasu. Przy każdym punkcie – po wykonaniu zadania – otrzymywali kopertę ze wskazówkami, co do dalszej drogi. Podczas tej „podróży” należało się wykazać m.in. znajomością wydarzeń z życia św. Stanisława Kostki, przetłumaczyć słowa z języka polskiego na grekę, przejść labirynt, symbolizujący ucieczkę z miasta naszego patrona, odczytać tekst listu zapisany w nietypowy sposób, obrać ziemniaki, a nawet przepisać list św. Stanisława z brudnopisu na czysto przy użyciu pióra.

Rywalizację zakończyliśmy niedaleko Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie po krótkim odpoczynku wróciliśmy do szkoły. Gra miejska bardzo nam się spodobała. W przyjemny sposób pokazała nam życie patrona szkoły, które wcale do lekkich nie należało.

Marlena Młynarczyk

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]