Historia

Sty 4, 2015 Wpis dodany przez:     Kategoria: Archiwum

Z historii Liceum:

  • Liceum powstało w 1992 roku, a w 1994 roku odziedziczyło historię, imię, sztandar i pamiątki po przedwojennej szkole Gimnazjum i Liceum Męskim im. św. Stanisława Kostki (utworzonym w 1908 roku przez hr. Zygmunta Wielopolskiego), do którego uczęszczało wielu słynnych Polaków m.in.: Tomasz i Adam Strzemboszowie, Witold Gombrowicz, Stanisław Baliński.
  • Nasze Liceum znajduje się w Warszawie. Początkowo działało w Pyrach przy Domu Dziecka nr 10. Powstało z potrzeby i inspiracji rodziców poszukujących dla swoich dzieci szkoły, która dobrze edukuje i wychowuje. W 2001 roku przeniosło się do Wilanowa, gdzie mieściło się przy ul. Kolegiackiej 1 w budynkach parafialnych Parafii św. Anny. W 2013 roku Liceum zmieniło siedzibę i obecnie działa na warszawskim Mokotowie przy ul. Bobrowieckiej 9 (bud.A). Organem prowadzącym szkołę jest Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców.
  • W 2003 roku zaprosiliśmy do I klasy Liceum grupę uczniów polskiego pochodzenia z Ukrainy i Białorusi, z polskich szkół i środowisk i zaproponowaliśmy im naukę w naszej szkole w ramach autorskiego projektu: “Europa – wspólne dziedzictwo”. Chcieliśmy dać szansę młodzieży z niezamożnych polskich rodzin, ale młodzieży utalentowanej, zdolnej i chcącej się bardzo uczyć i studiować w Polsce. Zgłosiło się wówczas 20 osób z Ukrainy i Białorusi.
  • W 2009 r. Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska była gościem honorowym obchodów 100-lecia Liceum i Gimnazjum św. Stanisława Kostki. To dzięki jej staraniom i wsparciu ówczesnego prezydenta miasta st. Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego uczniowie liceum polonijnego mogli w 2003 r. zamieszkać w pełni wyposażonym internacie na terenie parafii św. Anny w Wilanowie.
  • Przez cały rok szkolny 2015/2016 Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda prowadziła zajęcia z języka niemieckiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Para Prezydencka była też gościem honorowym Spotkania Opłatkowego i Dnia Polski uczczonego programem artystycznym Polska to wielka rzecz.
  • Po 14 latach działalności w Liceum uczy się ponad 100 uczniów polskiego pochodzenia ze Wschodu z krajów: Kazachstan, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Rosja, Mołdawia i najwięcej z Ukrainy i Białorusi. W historii Szkoły mieliśmy też uczniów z Kirgizji, Litwy i Turkmenistanu.
  • 13 roczników maturzystów studiuje na różnych uczelniach na wymarzonych kierunkach. W skali kraju jest to jedyna szkoła, która uczy tak dużą grupę młodzieży polskiej ze Wschodu i robi to od 16 lat.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]