Kresowe gazety o naszym Liceum

paź 7, 2015 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, MEDIA O NAS

O historii powstania szkoły dla młodzieży polskiego pochodzenia ze Wschodu, o radościach i troskach związanych z codziennym życiem szkoły, jak również o aktualnych sukcesach naukowych uczniów i pozycji Liceum w rankingach szkół – możemy przeczytać także na łamach prasy wydawanej przez Polaków na Ukrainie i na Białorusi. W Dzienniku Kijowskim oraz w Magazynie Polskim ukazał się właśnie obszerny wywiad z Ewą Petrykiewicz, dyrektorem Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, przeprowadzony przez redaktora Leszka Wątróbskiego.

Jak wygląda sytuacja szkoły obecnie? – Dziś mamy już ponad 100 uczniów z 8 krajów. Liczba państw, z których przyjeżdżają uczniowie, zależy u nas od corocznej rekrutacji. Obecnie najwięcej uczniów stanowią młodzi z Ukrainy – około połowy. Są też uczniowie z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii, Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu i Uzbekistanu. Mieliśmy też wcześniej uczniów z Kirgistanu i Turkmenistanu – powiedziała w wywiadzie pani dyrektor Ewa Petrykiewicz.

– W najnowszym rankingu Liceum Polonijne znalazło się na 44 miejscu spośród 100 liceów warszawskich opisanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Nasi absolwenci wybierają sobie przede wszystkim studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkole Głównej Handlowej, na Politechnice Warszawskiej, na Uniwersytecie Warszawskim lub w innych miastach np. w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Są to studia m.in. inżynieryjne, informatyczne, ekonomiczne, a także biologia, biotechnologia, prawo, stosunki międzynarodowe, medycyna, kulturoznawstwo, psychologia itd. Wszyscy chcą tu potem zostać i nie wracać już na Wschód. Szybko też, po skończeniu szkół, podejmują pracę – dodała dyrektor Liceum Polonijnego.

Pani dyrektor Ewa Petrykiewicz wspomniała w tym wywiadzie również o tradycjach odziedziczonych przez obecną szkołę po przedwojennym Gimnazjum i Liceum Męskim im. św. Stanisława Kostki, założonym jeszcze pod zaborami w 1908 roku. Jego absolwentami było wielu sławnych Polaków, jak Witold Gąbrowicz, Stanisław Baliński, ks. Jan Zieja oraz Adam i Tomasz Strzemboszowie.

Pełna treść wywiadu jest dostępna w internecie:

 

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]