Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
W niedzielę 13 września uczniowie należący do koła geograficzno-turystycznego wzięli udział w wycieczce do Łazienek Królewskich. Głównym celem wyjścia było wysłuchanie jednego z koncertów, które od lat są warszawską tradycją i odbywają się corocznie, od maja do września w każdą niedzielę przy pomniku kompozytora.
Przy okazji zwiedziliśmy prawie cały park i jego główne atrakcje: Pałac Na Wodzie, Nową Pomarańczarnię, Amfiteatr. Przechodziliśmy przez ogród klasycystyczny, w którym rabaty kwiatowe i szpalery ozdobnych krzewów przebierały przepiękny podział geometryczny. Bardzo interesujący był (widoczny na zdjęciach w galerii) zegar słoneczny, który niestety nie funkcjonował, ponieważ było pochmurno.
Leżąc na kocykach w międzynarodowym towarzystwie licznie przybyłych turystów wysłuchaliśmy godzinnego występu pana Edwina Szwajkowskiego. Było to wspaniałe przeżycie dla całej grupy, a w szczególności dla pierwszoklasistów.
Po koncercie poznaliśmy symbolikę pomnika, na którym Szopen siedzi pod rozwichrzoną mazowiecką wierzbą. Wierzba ta oglądana z północnego zachodu wyraźnie przypomina dłoń pianisty. Na cokole pomnika widnieje inskrypcja, cytat z Konrada Wallenroda pióra Adama Mickiewicza :
„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało.”
Zgadzamy się z tym cytatem, muzyka Szopena jest ponadczasowa.