Katyń 1940. Smoleńsk 2010. Pamiętamy!

kwi 23, 2012 Wpis dodany przez:     Kategoria: Archiwum, No_on_front_page

Wychowanie w duchu patriotyzmu to jedno z założeń Liceum Polonijnego. Z tego względu nie zapominamy o ważnych wydarzeniach, mających miejsce w historii dawnej i najnowszej naszego narodu.

W poniedziałek 16 kwietnia uczniowie i nauczyciele Liceum Polonijnego wspominali dwa tragiczne wydarzenia: zbrodnię katyńską i katastrofę w Smoleńsku. Pani Marlena Młynarczyk, nauczycielka języka polskiego, przygotowała materiał, który pozwolił nam przypomnieć sobie najważniejsze informacje. Oto niektóre z nich:

Katyń jest jednym z najbardziej tragicznych miejsc w nowoczesnej historii naszego narodu. Jest umownym miejscem kaźni polskiej elity. Masowe groby odkryto w wielu miejscach, ale to właśnie Katyń stał się symbolem zbrodni stalinowskiej podczas II wojny światowej.

Zbrodnia Katyńska to wymordowanie na mocy decyzji Biura Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 r. prawie 22 tys. obywateli państwa polskiego, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Więźniów przetrzymywano w wielu miejscach. Około 15 tysięcy jeńców było przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób było osadzonych w Bykownie (na Ukrainie) i Kuropatwach (na Białorusi), czyli na terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego.

Ofiary tej zbrodni to głównie dowództwo Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi (policjanci, urzędnicy administracji państwowej) i polska inteligencja (przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski).

Ciała wszystkich zamordowanych spoczęły w co najmniej 5 masowych, bezimiennych grobach rozmieszczonych na terenie Związku Radzieckiego. Transport jeńców z trzech obozów specjalnych Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR odbywał się drogą kolejową w kwietniu i maju 1940 r. do miejsc egzekucji: Katynia, Kalinina, Charkowa.

70 lat po tej tragedii samolot z delegacją polską, wybierającą się na uroczystości związane z obchodami tejże rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się w Smoleńsku. W tym roku, 10 kwietnia o godzinie 8:41, minęła druga rocznica tej katastrofy. Zginęło w niej 96 osób: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby im towarzyszące, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Do dziś prowadzone są śledztwa, mające na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tragicznego lotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie. Wśród ofiar znalazło się wielu przyjaciół i dobrodziejów naszej szkoły.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]