70. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

kwi 19, 2013 Wpis dodany przez:     Kategoria: Aktualności, Archiwum, Bez kategorii

Kilka tygodni przed 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim nasi maturzyści w ramach lekcji języka polskiego zapoznali się z książką Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Lektura oparta jest na wywiadzie z Markiem Edelmanem – przywódcą powstania. Dzięki tym lekcjom nasi uczniowie mogli bardziej świadomie przeżywać kolejną rocznicę wybuchu powstania.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło w wigilię święta Paschy 19 kwietnia 1943 r. Było bezpośrednią reakcją na wkroczenie na teren getta oddziałów niemieckich, którym wyznaczono zadanie ostatecznej likwidacji żydowskiej dzielnicy. Zbrojne podziemie skupione głównie w Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskim Związku Wojskowym przygotowywało się do powstania od stycznia 1943 r. W tym momencie na terenach getta pozostało ok. 50 tys. ludzi.

Według źródeł historycznych ostatecznie w powstaniu uczestniczyło od 400 do 760 żydowskich żołnierzy. Mimo początkowych sukcesów zostało ono brutalnie stłumione. 8 maja Niemcy odkryli siedzibę dowódców powstania na ulicy Miłej 18. Dowódca powstania Mordechaj Anielewicz, aby nie wpaść w ręce Niemców, popełnił samobójstwo. Za jego przykładem poszło osiemdziesięciu powstańców. Symbolicznym zakończeniem powstania w getcie warszawskim było wysadzenie przez Niemców wielkiej synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 r.

 

Symbolem obchodów 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil. Jego płatki tworzą sześcioramienną gwiazdę. Takie kwiaty w każdą rocznicę żydowskiego zrywu kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta ostatni dowódca powstania – Marek Edelman. Autorkami projektu papierowego żonkila są Helena Czernek oraz Klara Jankiewicz, które są również odpowiedzialne za identyfikację wizualną tych obchodów.

 

M.M.

Szkoła Podstawowa Zaprasza

Możesz nas wesprzeć!

Facebook

]